Referat Island 2025
- 2instincts
- 9. mai
- 3 min lesing
Oppdatert: 10. mai

Bildene over fra reisen. Vi hadde en overnatting på vei inn i Reykjavik by og et besøk i sentrum og Hallgrimskirkja hører med.
Alltid hyggelig å vende tilbake til Island og ørret fiske i Litlaa. Årets tur ble svært så hyggelig. Her er noen bilder fra vegetasjon rundt elven og inspeksjon av noen krater på vei til Litlaa.
Over noen bilder fra elven. Det er en nydelig ramme rundt Litlaa, blir aldri ferdig med denne..
Henrik fra Bergen fikk en pangstart på sitt Litlaa fiske. Etter kun noen få kast i poolen like over kanalen, for de som er lokalkjent, ble det en strålende fight for Henrik. Denne feite og fine ørreten på 58 cm ble trygt styrt i håven og satt pent tilbake. Gratulerer igjen Henrik med denne og de øvrige fiskene du landet på denne turen.
Den første fisken for Jørn Erik var på 1,8 kilo. Nydelig fisk og supersprek. Uredigert film med kommentar Helge V.
Ny flott opplevelse for Jørn Erik, en flott ørret ble landet og den var vel 60 cm og smellfeit. Uredigert film med kommentar Helge V.

Bent fra Bergen har fisket i mange år. Var med til Litlaa for første gang og fikk flotte opplevelser som vil huskes lenge. Veldig kjekt.
Bent koser seg med flott ørret, nærmer seg landing. Uredigert film med kommentar Helge V.


Turen i år var på 4 hele fiskedager fra 2 mail til 6 mai. En periode vi trives godt med.
Årets tur til Island og Litlaa ble også i år en flott opplevelse. For en strålende gjeng fiskere som var med og bidro til at turen ble en kanon-hyggelig reise fra begynnelse til slutt. Takk til dere alle som var med og gjorde dette så trivelig.
Bildene og film over viser litt av det vi opplevde på denne turen. Mye av det som hendte ble ikke med på film da øyeblikkene kan være vanskelig å knipse, spesielt når en fisker alene og det kan være krevende å ta bra bilder samtidig som stor ørret skal håndteres forsiktig og settes raskt tilbake. Men det lever vi godt med så lenge minnene er lagret i oss alle som var med til Island.
2instincts og undertegnede har besøkt Litlaa over mange år. Vi føler vi kjenner området og elven ganske så godt. Vi har opp igjennom årene hatt fantastisk bra fiske med stor fisk og mange. Slik ble det ikke for oss i år. Vi følte det var mindre antall fisk på elven og vannstanden var også lavere kontra det vi er vant med. Hva som er årsaken til dette vet vi ikke, men vi skal prøve å finne ut av det i tiden som kommer.
Vi fikk mange flotte fisker på turen i år også, men ikke det antallet som vi er så vant til. Da er det grunn til å følge med på fangstene fremover og samtidig se om vannstanden har endret og stabilisert seg på nytt nivå, eller om dette kun var en periode med variasjon. Vi er godt klar over at når det brommer på Island og nye vulkanutbrudd er i gang kan vannstand og vanntilførsel til elven Litlaa endre seg over natten. Dette har vi registrert tidligere. Vi er derfor svært spent på fortsettelsen for denne unike elven med alle de fantastisk flotte og store fiskene. Oppdatering rundt dette tema kommer når det måtte være klart.
Vi er svært glad for at alle som var med til Litlaa på denne mai uken fikk flotte fisker i håven, samtidig som noen ble mistet etter kort tid og noen som var nesten i håven. Slik er det med små fluer og tynn leader, vi må gamble litt for å få de til å ta når vannet er så klart som det var denne gangen. I perioder fikk vi se store fisker ploge på jakt etter småfisk. Det er i seg selv magisk å se når fisker på opp mot 6 kilo farer rundt på jakt. Det er nemlig ikke hverdagskost for å si det slik.
Til slutt må nevnes at marinert lam var avslutnings middag. Du verden som den satt, helt konge, og det er helt klart på menyen på vår neste tur til Island. Disse turene gjør noe med oss og undertegnede er allerede klar med forberedelser for neste tur til Island, håper det blir til høsten i år.
Hilsen en glad og fornøyd reiseleder
Helge Vetås, 2instincts
Comments